Wieczór Jasia i Małgosi
W dniu 16.03.2018 r. na terenie naszej szkoły odbył się Wieczór Jasia i Małgosi. Był on uwieńczeniem Programu Domowych Detektywów, w którym brali udział uczniowie klasy piątej i ich rodzice. W trakcie tego spotkania uczniowie prezentowali prace, plakaty, quizy, scenki, wykonane pod kierunkiem wychowawczyni klasy: Renaty Wojciechowskiej. Głównym celem wieczoru było spotkanie wszystkich uczestników programu i jego podsumowanie oraz dobra zabawa. To założenie udało się w stu procentach. Zarówno rodzice, uczniowie i nauczyciele bawili się doskonale, co potwierdza dokumentacja zdjęciowo- filmowa.Realizacja całego programu trwała 10 tygodni. Jego główny cel to opóźnienie inicjacji alkoholowej wśród dzieci oraz ograniczanie problemów związanych z piciem alkoholu poprzez wzmacnianie rodzinnych, indywidualnych i rówieśniczych czynników chroniących. Organizatorem programu jest Pracownia Profilaktyki Młodzieżowej „Pro-M”, Zakład Zdrowia Publicznego, Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Program rekomenduje Ministerstwo Zdrowia i Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii.
Program Domowych Detektywów składał się z dwóch części: szkolnej oraz domowej i był utrzymany w konwencji nauki poprzez zabawę. Materiałem wykorzystywanym do pracy dziecka w szkole oraz w domu były cztery zeszyty komiksowe. W ramach zajęć w domu uczniowie wraz ze swoimi rodzicami tworzyli tzw. „domowe drużyny”. Zadaniem drużyn była wspólna praca z wykorzystaniem wspomnianych zeszytów. Każdy z nich zawierał jedną zabawną historyjkę komiksową, trzy zadania dla „domowych drużyn” oraz krótkie porady przeznaczone dla rodziców. Bohaterami komiksów byli młodzi detektywi: Jaś i Małgosia. W komiksach poruszano takie tematy jak: fakty i mity na temat alkoholu; wpływ środków masowego przekazu na kształtowanie się przekonań na temat alkoholu; rodzaje presji rówieśniczej i sposoby radzenia sobie z tą presją; powody, dla których młodzi ludzie piją alkohol oraz konsekwencje picia alkoholu przez dzieci i młodzież. Domowe Drużyny współpracowały przez pięć tygodni. Celem tej współpracy było ułatwienie rodzicom rozmów z dziećmi na tematy związane z piciem alkoholu. W części przeznaczonej dla rodziców znajdowały się konkretne wskazówki, jak rozmawiać z dzieckiem na temat zagrożeń związanych z sięganiem po alkohol.
Rodzice byli zachęcani do przyjęcia jednoznacznej postawy przeciwnej piciu alkoholu przez ich dzieci oraz konsekwentnego egzekwowania ustalonych zasad.
Szkolna część programu realizowana była przez wychowawcę przy aktywnym udziale liderów rówieśniczych. W trakcie tych zajęć uczniowie zapoznawali się z tematami zeszytów oraz omawiali wrażenia i doświadczenia z pracy z rodzicami. Nauczyciele i liderzy młodzieżowi otrzymali podręczniki do prowadzenia zajęć w klasie. Podkreślamy, że wdrożenie programu było możliwe dzięki aktywności Pełnomocnika ds. Profilaktyki Gminy Września - pani Annie Grzybowskiej, która przekonała nasze władze o zasadności działań, które zostały sfinansowane przez lokalne władze.
Koordynator programu w szkole: Julita Niszczak Dodano: środa 10 lutego 2021