Memory - multimedialne historie lokalne
W roku 2020 cztery uczennice naszej szkoły: Natalia Górna, Anna Górna, Gabriela Kulczyńska, Julia Gomuła pod kierunkiem pana Krzysztofa Przywartego wzięły udział w projekcie “Re: Memory – multimedialne historie lokalne”. Program realizowało Centrum Edukacji Obywatelskiej, a wspierała finansowo „Fundacja EVZ Pamięć – Odpowiedzialność – Przyszłość.”Projekt polegał na przygotowaniu reportażu multimedialnego na temat lokalnych wydarzeń z lat 1918-1948 pod kątem mechanizmów społecznych związanych z dyskryminacją, wykluczeniem, antysemityzmem lub rozwojem nazizmu. Podstawą do udziału w tym projekcie były materiały zgromadzone przez rodzinę Józefa Rutkowskiego, głównie przez córkę, wnuczkę i prawnuczki pani Kucza. Zostały one już w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości zaprezentowane społeczności szkolnej w ramach Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolski - projektu realizowanego w szkole pod opieką pani Anny Kędzierskiej - nauczycielki języka polskiego.
W programie wzięło udział ponad 50 szkół z całej Polski, a każda grupa projektowa opisywała historię związaną ze swoim rejonem...
Edukacja w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego -działania
Dziedzictwo kulturowe społeczności Szkoły Podstawowej w Marzeninie to nasi wyjątkowi przodkowie, o których pamięć powinna zostać u potomnych, bo to pamięć o ludziach, dla których bycie Polakiem oznaczało męczeństwo i walkę o to, by“nie rzucić ziemi, skąd nasz ród i nie dać pogrześć mowy.”
“Re: Memory-multimedialne historie lokalne”
W roku 2020 cztery uczennice naszej szkoły (Natalia Górna, Anna Górna, Gabriela Kulczyńska, Julia Gomuła) pod kierunkiem pana Krzysztofa Przywartego wzięły udział w projekcie“Re: Memory–multimedialne historie lokalne”.Program realizowało Centrum Edukacji Obywatelskiej, a wspierała finansowo „Fundacja EVZ Pamięć –Odpowiedzialność –Przyszłość.”Projekt polegał na przygotowaniu reportażu multimedialnego na temat lokalnych wydarzeń z lat 1918-1948 pod kątem mechanizmów społecznych związanych z dyskryminacją, wykluczeniem, antysemityzmem lub rozwojem nazizmu. W programie wzięło udział ponad 50 szkół z całej Polski, a każda grupa projektowa opisywała historię związaną ze swoim rejonem.
https://padlet.com/rememoryceo/6a85qk0a7mcudbik
Projekt rozpoczął się od spotkania online z dziennikarzem regionalnym, które odbyło się 12 października 2020r.Po zgromadzeniu wszystkich potrzebnych materiałów historycznych,nasze uczennice rozpoczęły pisanie pracy pt. „Józef Rutkowski –więzień nr 60674”.Podstawą do udziału w tym projekcie były materiały zgromadzone przez rodzinę Józefa Rutkowskiego, głównie przez córkę, wnuczkę i prawnuczki pani Kucza. Zostały one już w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości zaprezentowane społeczności szkolnej (link znajduje się w prezentacji)w ramach Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolski-projektu realizowanego w szkole pod opieką pani Anny Kędzierskiej -nauczycielki języka polskiego. Opracowano wówczas, oprócz biogramu Józefa Rutkowskiego.
(http://zs-marzenin.wrzesnia.pl/downloads/submissions/jzef_rutkowski_z_noskowa_pdf_1.pdf)
prezentację przedstawiającą jednego z dowódców Powstania Wielkopolskiego –Józefa Trawińskiego pochodzącego z sąsiadującego z Marzeninem Gulczewka.
http://zs-marzenin.wrzesnia.pl/downloads/submissions/jzef_trawiski_z_gulczewka_pdf.pdf
W2020 roku pan Krzysztof Przywarty –nauczyciel historii rozszerzył działania promujące pamięć o Józefie Rutkowskim,zgłaszając szkołę do udziału w projekcie“Re: Memory-multimedialne historie lokalne.”Uczennice opisały w reportażu historię Józefa Rutkowskiego z czasów II wojny światowej, a przede wszystkim jego życie w obozie koncentracyjnym. Skończoną pracę udostępniły organizatorom. Dnia 4 grudnia 2020r.odbyło się w formie online ogólnopolskie podsumowanie programu, podczas którego przedstawiły reportaż oraz prezentację -prace umieściły na platformie Ready Mag. Razem z opiekunami: panią Anną Kędzierską i Krzysztofem Przywartym uczestniczyły również w okolicznościowych wykładach,multimedialnych konkursach i prezentacjach online.
Efekty można zobaczyć poniżej. Link do reportażu: https://readymag.com/u2561321195/2351781/
Po występie Pani Aleksandra Przybylska –redaktorka „Gazety Wyborczej”przesłała na ręce pana Krzysztofa Przywartego List Pochwalny – załącznik
Dodano: sobota 13 lutego 2021